Camii buluşmalarımızın üçüncüsünü, 31 Ocak 2016 Pazar günü, İstanbul’un en heybetli yapılarından biri olan Fatih Camii’nde gerçekleştirdik.
İkindi namazının akabinde başlayan programımızda, Fatih Sultan Mehmed Han’ın hayatını, İstanbul’un Fethi’ni ve Fatih Camii’nin yapım aşamasını, mimari özelliklerini konuştuk.
İlk kez tahta çıktıktan 2 sene tahtta kalan Fatih Sultan Mehmed’in ikinci kez tahta çıktıktan sonra İstanbul’un fethi için hazırlıkları nasıl bir gizlilikle yürüttüğünü anlatan derneğimizin Taha Öktem, İstanbul’un fethine kadar geçen sürede yaşananları ve Fatih Sultan Mehmed Han’ın şahsiyeti hakkında bilgi verdi.

İstanbul’un ilk selatin camii olma özelliğine sahip olan Fatih Camii’nin yapılacağı tepenin bizzat Fatih Sultan Mehmed Han tarafından seçildiğini aktaran Halil İbrahim Tuna Fatih Camii’nin yapımı ve mimari özellikleri hakkında bilgi verdi. 1766 depreminde yıkılan caminin 1771’de bugünkü halini aldığını yine 1999 Gölcük depreminde zemininde kayma tespit edilen caminin yakın zamanda güçlendirildiğini anlatan Tuna, Fatih Sultan Mehmed Han’ın vasiyeti olarak Fatih Camii’nde her öğlen ezanının rast ve uşşak makamında çift ezan olarak okunduğunu aktardı.