Kemerburgaz Üniversitesinde gerçekleştirdiğimiz “Ekonomi Sohbetleri 1: 2016’da Türkiye’yi Bekleyen Gelişmeler” adlı programa, Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin ve Yeniyüzyıl Gazetesi Yazarı Ekonomist Kaan Sarıaydın katıldılar. Programın moderatörlüğünü ise twitter fenomeni Adem Simit gerçekleştirdi.

Kemerburgaz Üniversitesi Girişimcilik Kulübü Başkanı Metehan Hamdemirci yaptığı açılış konuşmasında Girisimcilik Kulübü ve Âdil Hareket ve İhyâ Derneği’nin vizyonuna ve yaptığı faaliyetlere değindi.

AHİD Genel Başkanı Mustafa Gözel: Derneğin ismini açıklayarak konuşmaya başladı. AHİD’in kuruluşu hakkında yüzeysel bilgi veren Gözel bu süreç içerisinde bir çok sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Mustafa Gözel’in Dernek faaliyetleri hakkında verdiği bilgilerden sonra programa geçildi.

Adem Simit alternatif maliyeti açıklayarak dinlemeye gelenlere teşekkür etti. Moderatör Adem Simit iktisat bölümü hakkında bilgi verdikten sonra sözü Prof. Dr. Emre Alkin’e bıraktı.

İthal ürünlerin insanlar üzerinde yaptığı etki hakkında bilgi veren Emre Alkin, mal ve hizmetin taklit edilebileceğini ama çözümün taklit edilemeyeceğini anlattı. Çok hızlı mal ve hizmet üretmenin faydalı olduğunu zanneden bir ülke olduğumuzu dile getirdi. Değerli ürün üretmenin yolunun alışkanlıklardan vazgeçmek olduğunu söyleyerek ekonomik anlamda tatmin olmaktan bahsetti. Türkiye’de en büyük riskin birbirini anlamayan iki insan olduğunu ve demokrasinin olmadığı yerde büyümenin olabileceğini ama kalkınmanın olamayacağını söyledikten sonra sözü Kaan Sarıaydın’a bıraktı.

İyi bir yöneticinin karmaşık düzende iyi bir çözüm üretmesi gerektiğini söyleyen Kaan Sarıaydın başarının yolunu tarif etti. Son dönemlerde kutsal ekonominin gündeme geldiğini dile getirdi. Mart ve Ekim aylarında önemli gelişmeler olacağını öngören Kaan Sarıaydın Ekim ayından sonra üçüncü dünya savaşının başlayabileceğini ifade etti. Büyümenin hiç birşey ifade etmediğini önemli olanın kalkınma olduğunu anlatan Kaan Sarıaydın dördüncü sanayi devriminin teknolojiye bağlı olduğunu ve teknolojik olarak gelişmemiz gerektiğini söyleyerek sözlerine son verdi.

Program soru cevap kısmından sonra gerçekleştirilen plaket takdiminin ardından sona erdi.