Marmara Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz Tarih Sohbetleri – 1 Yavuz Sultan Selim Han programımıza konuşmacı olarak, Sn. Mustafa Armağan katıldı. Programımızın moderatörlüğünü ise AHİD Genel Başkanı Mustafa Gözel yaptı.

Kur’an tilavetinin ardından Âdil Hareket ve İhyâ Derneği Genel Başkanı Sayın Mustafa Gözel’in açılış konuşmasıyla programımız başladı. Mustafa Gözel AHİD’in amaçlarından bahsetti. Ardından mevcut dünya düzeninden bahdesen Gözel Çin’de üretilen bir ürünün Polonya’da da Türkiye’de de Çin’de de tüketilmesi için uğraşıldığından, bunun yeni dünya düzeninin bir amacı olduğundan ve bunlara karşı neler yapmamız gerektiğine değindi.

Ardından Mustafa Armağan, İslam ümmetinin üzerinde bir parçalama operasyonu olduğunu anlatarak konuşmasına başladı. “Günümüzde, Müslümanların yaşadığı ülkelerde eğitim sistemi tarihimizi anlatmak değil, tarihimizi kötülemek görevini üstlenmiş durumdadır.” diyen Armağan, özellikle Türkiye’de harf inkılabının büyük etkisi olduğunun altını çizdi. Yavuz Selim hakkında söylenen sözler ve ithamların ardından bir araştırma içine girdiğini ve bunları bir kitapta topladığını anlatan Mustafa Armağan, “Yavuz Selim her işten önce şura toplardı ve istişare ederdi. Bu istişarelerde her fikir rahatlıkla dile getirilebilirdi. Ama şûrada karar alındıktan sonra karara karşı çıkan vatan haini ilan edilirdi.” dedi.

Şah İsmail taraftarlarının o dönemde Şah İsmail’e ölümüne bağlı olduğunu, onu neredeyse ilâh olarak gördüklerini ve buna karşın Osmanlı ordusunda muhaliflerin çok olduğunu belirten Armağan “Yavuz Sultan Selim, bu duruma rağmen Şah İsmail’e karşı galip geldi.” dedi. Şah İsmail’in ve diğer birçok Safevi Şahı’nın İran’da pek çok Kızılbaş katlettiğinin altını çizen Armağan “Bugün Aleviler, Türkiye’de hâlâ güven içinde yaşayabiliyor ve bugün sunniler hâlâ Hz. Aişe’yi, Hz. Ebubekir’i, Hz. Ömer’i ve Hz. Osman’ı sevebiliyorsa bunu Yavuz’un Çaldıran zaferine borçluyuz.” dedi.


Mustafa Armağan daha sonra kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Program yapılan plaket takdimi ve fotoğraf çekimi ile son buldu.