Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’de Gençlerin Rolü ve Girişimcilik” adlı programımıza, Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sn. Av. Mansur Topçuoğlu ve AHİD Genel Başkanı Sn. Mustafa Gözel katıldılar.

Haliç Üniversitesi Mütevellli Heyeti Başkanı Mansur Topçuoğlu, girişimciliği; hayal etmek, öngörülemeyeni öngörmek, harekete geçmek, donanımlı olmak, değişimi yakalamak gibi kodlarla açıklayarak, girişimciliğe yeni bir bakış açısı getirdi. Yine girişimciliğin bu çağda ‘alın teri’ ile değil, ‘akıl teri’ ile gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Mansur Topçuoğlu, Türkiye’de 40 milyona yakın genç olduğu halde gençlere hiçbir konuda rol verilmediğini söylerek bunun en büyük sebebinin ailelerin çocuklarını yetiştirme şekli olduğunu ve gençliğe küçüklükten itibaren ‘öğrenilmiş çaresizlik’ aşılandığını belirtti. Türkiye’de gençler için başarının ölçütünün ya popçu ya da topçu olmak olarak empoze edilmesini eleştiren Sn. Topçuoğlu, burada en büyük görevin gençlere düştüğü o rolün bize verilmeyeceğini bizim kendimizin alabileceğini söyledi.

AHİD Genel Başkanı Mustafa Gözel ise derneğin misyon ve vizyonunu açıklayıp, adalet kavramının ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. Türkiye’de gençlere pek rol verilmediğini belirten Sn. Gözel, gençlerin atlar gibi yarıştırıldığı ve başarının sadece üniversite olarak görülmesinin yanlışlığını örneklerle ortaya koydu. Gençlerin en büyük görevlerinden birinin Kur’an tabiriyle, ‘düşünmek’ ve ‘akletmek’ olduğunu belirtti. Yine cesur olmanın gerekliliğinin altını çizen Gözel, “Cesur olmak feda etmekten korkmamaktır.” sözü ile de feda etmeden kazanılmayacağını üstüne basarak belirtti.

Soru cevap bölümünde AHİD Genel Başkanı Mustafa Gözel, kendine gelen en önemli sorulardan biri olan, “Bu yanlış eğitim sistemine karşı ne yapabiliriz?” sorusuna, sistemi değiştirme konusunda elimizden bir şey gelmese dâhi buna alternatif sistemleri ve yolları ürete ürete devletin bu alternatifleri görmesini sağlamamız gerektiğini söyledi. Yine AHİD, olarak eğitim konusundaki açıkları, gidermek için AHİ Eğitimleri isminde bir proje başlattıklarını belirtip bu eğitimlerle bir gençlerin sahip olması gereken eğitimleri alarak niteliksel olarak geliştirilmesini amaçladıklarını belirtti.

Program diğer soru ve cevaplardan sonra sona erdi.