Adnan Menderes Üniversite Üniversitesinde gerçekleştirdiğimiz, Türkiye’de Gençlerin Rolü ve Girişimcilik programımıza Konuşmacı olarak AHİD Başkanı Mustafa Gözel katılırken, programın moderatörlüğünü İktisat Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz yaptı. Hüseyin Yılmaz girişimciliğin ülkemiz için önemine vurgu yaparken, artık girişimci bir gençliğin yetiştirilmesinin bu ülke için elzem olduğunun altını çizdi.

AHİD Başkanı Mustafa Gözel ise, Türkiye’de girişimciliğin önündeki en büyük engelin ‘düşünmemek’ olduğunu belirtti. “Öyle bir eğitim sistemimiz var ki, aslında eğitim değil sınav sistemi” diyen Gözel, küçüklükten beri sınavlar etrafında at yarışı gibi koşturulduğumuzdan, gençliğin ‘düşünce’, ‘özgürlük’, ‘üretme’, ‘ülke ve toplumun durumunu dert edinme’ gibi kavramlardan uzaklaştırıldığını belirtti.

Bize batıdan gelen girişimcilik kavramının da çok sığ bir mana ifade ettiğini söyleyen Gözel, aslında kendi dilimizde bulunan teşebbüs kavramamın gerçek bir girişimcilik olduğu ve sadece ticari alanda değil, kültür, sanat vd. alanlarda da elde edilen başarıların bir girişimcilik olduğunu söyledi.
Girişimciliğin ters akıntıya karşı kürek çekmek olduğuna da değinen Gözel, “Cesur olmak feda etmekten korkmamaktır.” diyerek cesur olmanın önemini belirtti.

Program soru-cevap bölümünün ardından konuşmacı ve moderatörümüze takdim edilen çiçek ve teşekkür belgelerinden sonra sona erdi.