Pamukkale Üniversitesinde gerçekleşen programımıza konuşmacı olarak Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı AV. Mansur Topçuluğu ve AHİD Başkanı Mustafa Gözel katıldılar.

Av. Mansur Topçuoğlu, Türkiye’de girişimciliğin hep yanlış algılandığının altını çizip, esas girişimciliğin insanın kendini tanıması ve bilmesi olduğunu belirtti. Bu çerçevede de girişimciliği hayal etmek; öngörülemeyeni öngörmek, harekete geçmek, risk alıp cesur olmak, donanımlı olmak ve yatırım yapılabilir olma kodları ile ve yaşanmış örneklerle açıkladı. Ayrıca bu kodların hepsini de değişim kodunun kapsadığını belirtti. Gençlerin ise artık reaktif bir durumdan proaktif duruma geçerek, eylem ve isyandan çok, istemedikleri uygulamaları değiştirebilmek için beğenmediği kurumlarının başına geçmeyi, oraları yönetmeyi hedeflemesi gerektiğinin altını çizdi.

Av. Mansur Topçuoğlu, girişimcilik ile ilgili “Doğumdan sonra hayat var mı? İsimli kitabının da yakın zamanda çıkacağının müjdesini verdi.

AHİD Başkanı Mustafa Gözel ise, Adil Hareket ve İhya Derneğinin yaptığı projelerden bahsedip, derneğimizin tarihin bize biçtiği misyonu (adaleti) hakkıyla icra etmeyi görev bildiğimizi söyledi. Bunun yanında özlediğimiz o güzel günlere yeniden kavuşabilmek adına biz gençlere;
– Düşünmek
– Tefekkür etmek
– Eğilmek ve Yönetmek gibi görevler düştüğünü dile getirdi. Bunun yanında da “Cesur olmak için feda edin.” Diyerek, gençlere feda etmekten korkmamanın gerekliliğini anlattı.

Soru-Cevap bölümünün ardından program sona erdi.